Aarhus Sejlklub

Aarhus Sejlklub

AFI 2star Race 2017


Dato og tid

Lørdag d. 17. juni 2017 kl. 08:00 til søndag d. 18. juni 2017 kl. 16:00

Tilmeldingsfrist

Torsdag d. 8. juni 2017 kl. 07:00

Sted

Aarhus Sejlklub
Kystpromenaden 7
8000 Aarhus C
Denmark

Arrangør

Stævneledelse: Kenneth Meier-Andersen, Nicolas Rechnitzer
+45 23358377
mail@aarhus2star.dk



Så er der åbnet for tilmelding til Aarhus Sejlklubs traditionsrige AFI 2Star Race​

​Konkurrence og socialt samvær
AFI 2Star Race er som du kender den; Start lørdag morgen med overnatning i Ballen havn og retur igen til Aarhus havn søndag. Lørdag aften i Ballen havn bliver igen i år hyggeligt, socialt, sjovt samvær over en festmiddag på henholdsvis restaurant Dokken og i Sejlerstuen. Ved tilmeldingen har du mulighed for dels at vælge, hvilke af de 2 steder du fortrækker at deltage i festmiddagen og dels forhåndsbestille morgenbuffet (ej bindende) på restaurant Dokken søndag morgen.

Fredagshygge på terrassen
Er du og din makker tidligt fremme, vil der allerede fra fredag eftermiddag være mulighed for registrering, efterfulgt af muligheden for at købe sig til lidt godt at spise og drikke på klubbens terasse. Sidste år sørgede solen, et stigende antal ankomne, musikken og (sø-)røverhistorierne for en sjældent god stemning, og de mest oplagte søulke tørnede ind omkring midnat.

Søndags sol, lidt til ganen og maven - også resultaterne
Tilbage i Aarhus Sejlklub søndag er baren og grillen allerede bemandet, så du og din makker har mulighed for at slukke tørsten og få lidt grillmad til klubpriser, mens vi færdiggør resultaterne for de 2 dages sejlads.

Kæmp om Damernes Ærespræmie af 1886, Danmarks ældste kapsejladstrofæ


​Aarhus Sejlklubs historiske pokal er også i år vandrepokal for kølbådenes overalt sejr.
Det drejer sig om sølvpokalen Damernes Ærespokal fra Landsudstillingen i 1886.

Du kan allerede nu sikre dig et deltagernummer
Du kan trygt melde dig og din båd til - også selvom du ikke er sikker på at du får mulighed for at deltage. Med vores sponsorerede tilmeldingsløsning fra Nemtilmeld, har du mulighed for at annullere din tilmelding og få dit deltagergebyr refunderet helt frem til 1. juni 2017.


Du finder yderligere information om arrangementer i invitationen: Link
Følg løbende opdateringer omkring stævnet på Facebook : Link









Find vej til arrangementet

Deltagerliste

Navn Boat design / class Boat name
Agnete Brask Brandt Albin Express Skinfaxe
Allan Barenholdt H Båd Plassk
Allan Hougaard Maxi fenix Shipster
Anders Lamberg Seascape 24 Ved det ikke endnu
Anders Thor Larsen DB 35 BIG
André Gremaud Safir Femme Fatale
André Nielsen H-Båd Rytmehans
Axel Thomsen Bavaria 38 match Boomerang
Birgitte Søgaard J-105 Raske Rapida
Birgitte Uldall Duch Bianca 28 Sunshine
Bjarke Petersen L23 Kassiopeia
Bjarne Dietz luffe 40.04 Bjesk
Bjørn Christiansen Nordisk Folkebåd Nanna
Bo Ærstrøm Arcona 340 Makani
Christian Blæsbjerg x-50 XoXo
Christian Grejs Pedersen Scankap 99 Nordlys
Christian Wesselhoff First 34.7 Astarte
claus Dalbøe Arcona340 Aurora
Claus Hansen J 105 Eclipse
Ejner Kjær one off trimaran 33 Dragster
Ellen Kirkegaard Spækhugger Piraya
Emil Toft Nielsen Molich X-meter Vanilla
Erik Gersner Læggehønen Læk
Finn Fink Sirena44 Cultura
Finn S. Madsen BB10 Meter Fine
Gedde & Nybroe Luffe 37 Langelinie
Gemma Brotherton-Ratcliffe HR29 Malou
Grunde Wiersholm Maxi 999 Olava
Hans Chr. Erbs Albin Express Ilskov & Partnere
Hans Dahlmann Luffe 37 Rasmida
Helge Brøndum X 35 Jasmin
Henrik Jørgensen DH X⁴Box
Henrik Kruse X 34 X2
Henrik Lange Bavaria 35 match Sinjale
Ib Holst-Langberg Spækhugger Idun
Jacob Dyrholm X-37 Lady Jane
Jakob Friis Spækhugger Freja
Jakob Jespersen Spækhugger HANG LOOSE
Jan Birk Sørensen x-99 Tante Trix
jann klausen Carbon 40 Carbon 40
Jan Pedersen db-22 Buildaboat.dk
Jan Schou Petersen Luffe 37 RITH
Jens Frisbæk Sørensen X-332 FrisbæX
Jens Peter Bendixen Hanse 370 Karma
Jens Thage Luffe 4004 Ca Va!
Jesper Andersen Spækhugger Canasta
Jesper Nørbo Sørensen Albin Express team-eXceed
Jette Dalegaard X-35 FOXY LADY
Johnny Christensen Maxi Magic Puff
Jon Møller Albin Express NALA
Jørgen Bo Sørensen Spækhugger Mette
Jørgen Halle flerskrovsbåd Corsair F28 estralita
Jørgen Ringgaard BB-10m Red Rooster
Jørgen skallerup Andersen Spækhuger Skalle
Jørn Petersen Dehler 35 cws Ni hao
Jørrgen Hansen Spækhugger Gitane
Kai Hoffmann Xp38 nn
Karl Kristian Bro BB 10 meter BB King
Karsten Bank Petersen Aphrodite 101 Tine
Kenneth Meier-andersen Elan 340 Amberjack
Kim Aagaard Fandango 32 Fandango
Kim Bøndergaard Dehler 35 CWS Sundown'r
Kim Lago Nørgaard Albin Express EPI
Kim Okkels Banner 30 Røde Rapand
Kjeld Lærke X 362 sport Hexen
Knud Møller Maxi 1000 Eauzone
Kristian Grummesgaard Sea Scape 24 Blue marvin
Lars Hjorth Soling Wild Thing
Lars Kongstad X-382 Fru Sommer
Lars Neumann Brøker 26 Gemma
Lars Stachelhaus X-35 Pixeline
lars stenild faurby 36 s neser III
Leif Pehrson Ylva Den Røde Løber
Mads Lundsgaard db 22 Decibel
Martin Hammershøj Olesen Seascape 18 Pipaluk
Martin Meredin X-43 Esbern Snare
Martin Olsen Spækhugger Figaro
Mathias Aggerbo Spækhugger Kejser Trøjborg
Mia Krogh Spækhugger Hvalborg
Michael Aakjer Nielsen Elan 340 Xenia
Michael Belvad Nordisk Folkebåd Tricky Trickster
Michael Friedrich BB10m nn
Morten Hallum Luffe 40.04 Narnia
Nick Bruhn dehler 33 pip
Nicole Berndtson H-båd Eleonora
Nikolaj Larsen Melges 24 KH Marine
Oluf Jørgensen Luffe 3.6 Josephine
orla lienhøft Banner 30 Alexandra
Palle Holsting Sveden yacht 340 Jazzi
Peder Bo Nielsen Folkebåd Søsvalen
Per Risvang Molich X meter Trines´tvangsarv
Peter Brøgger Folkebåd Brøgge Bruse
Peter Hansen Spækhugger Peter Hansen
Peter Moisen Albin Express Lynx
Peter Munkvad Dehler 31 Bodil Kjer
Peter West Maxi 999 Chilli
Pierre Baad Seascape 18 Frk. Baad
Poul Johannsen X 332 Xelinna
Ralph Nielsen X37 Circe
Rasmus Hjorth L-23 Thalatta
Rasmus Moosdorf X-yacht 312 Pollux
René Sørensen Faurby 363 Unika
Ronald Rasmussen Dynamic 37 Daimi
Steen Borup Albin Express Funky Fish
Stig Wittrup First 40 My Way
Søren Juel Albin Express Explorer
Søren Junker X-41 NN
Thomas Iermiin Bavaria 35 match OurMatch
Thomas Krag Nielsen Nissen 10m Elsa
Tommy Rasmussen X-34 Heolix
Torben Kristensen H- Båd SSKvulp
Torben Precht-Jensen Luffe 37 Miss Sophie
Troels Hansen Spækhugger Plinius Secundus
Tue Anderen Grand Soleil 43 FeOs
William Friis-Møller IMX 40 MANDALAY

Kontaktinformationer til arrangør

Stævneledelse: Kenneth Meier-Andersen, Nicolas Rechnitzer
+45 23358377
mail@aarhus2star.dk