Aarhus Sejlklub

Aarhus Sejlklub

Pointsejladser 2017


Dato og tid

Tirsdag d. 25. april 2017 kl. 18:30 til tirsdag d. 26. september 2017 kl. 18:00

Tilmeldingsfrist

Tirsdag d. 26. september 2017 kl. 18:00

Sted

Ryes Flak
Aarhus Bugten
8210 risskov
Denmark

Arrangør

Pointsejladserne v/ Aarhus og Egaa Sejlklub
+45 24 49 52 29
mbelvad@gmail.com

Aarhus og Egå sejlklub har siden sidste halvdel af 1980’erne haft en fælles bane for afvikling af ”Pointsejladserne”.  
 
Sejladserne afvikles på Ryes Flak hver tirsdag i sommerhalvåret, med en pause i juli måned. Sidste sejlads er sidste tirsdag i september, og ugen efter afholdes præmieuddeling og evaluering af sæsonen.

Vi tilstræber at udvikle sejladserne løbende, så du er velkommen til at skrive til udvalget, se adresser andet sted på hjemmesiden, eller kommentere på vores Facebookside, facebook.com/pointsejladser.

http://www.pointsejladser.dk/  finder du mere information om sejladserne i form af indbydelse og sejladsbestemmelser. Tilmelding sker også via hjemmesiden her, hvor du også kan se en deltagerliste.

OPFORDRING! Tidlig tilmelding letter arbejdet med inddeling af løb!

På forhånd tak
Pointsejladsudvalget

Deltagerliste

Navn Bådtype Sejlnummer
Agnete Brask Brandt Albin Express 455
Allan Mogensen Scancap 81
Anders Bertelsen H-Båd DEN 586
Anna Groth Grube CB66 DEN 138
Bjørn Christiansen Folkebåd 757
Christian Axelsen Spækhugger D 159
Christian Grejs Pedersen Scancap Den 112
Christian Homilius Scancap 99
Emil Toft Nielsen anden bådtype DEN 22
Erik Skou Folkebåd DEN 725
Erland Sperlig Folkebåd 1063
Esper Lybæk-Hansen H-Båd DEN 610
Finn Albrechtsen H-Båd DEN 357
Finn Pedersen H-Båd DEN 593
Finn Strøm Madsen BB 10m DEN 80
Flemming Vang Sparsø Soling DEN-130
Fredrik Strange H-Båd DEN421
Gert Larsen Scancap 063
Hans Chr. Erbs Albin Express DEN 271
Henning Bach H-Båd Den 599
Jacob Kragh Knudsen Albin Express DEN 92
Jakob Friis Spækhugger 152
Jan Balslev Spækhugger DEN 87
Jens Budtz Folkebåd FD906
Jens Fast Scancap D 129
Jesper Andersen Spækhugger DEN 109
Jesper Jacobsen H-Båd DEN459
Joakim Garde Scancap 18
John Bislev H-Båd DEN 433
Jon Møller Albin Express DEN 606
Jørgen Ringgaard BB 10m D-57
Karl Kristian Bro BB 10m DEN 26
Kim Christensen Melges 24 782
Lars Christiansen H-Båd DEN 559
Lars Pedersen Folkebåd F-DEN 628
Lasse Hinrichsen Folkebåd 1103
Leif Mogensen Folkebåd 858
Martin Olsen Spækhugger 381
Martin Thrige Andersen H-Båd 526
Mathias Aggerbo Spækhugger DEN 74
Michael Bach Spækhugger 226
Michael Belvad Folkebåd DEN 691
Michael Friedrich BB 10m DEN-1
Niels Søndergaard H-Båd DEN 536
Paul Natorp X-79 DEN 165
Peder Bo Nielsen Folkebåd DEN 744
Peter Brøgger Folkebåd DEN 721
Peter Hansen Spækhugger 140
Pi Kirketerp Nielsen Folkebåd 902
Preben Sild Christensen Folkebåd 651
Rasmus Stenstrøm Johansen H-Båd 276
Steen Borup Albin Express 1034
Steffen Skov Larsen H-Båd DEN 475
Thomas ^2 Hannibal og Sennels H-Båd DEN 619
Troels Lykke H-Båd DEN 617

Kontaktinformationer til arrangør

Pointsejladserne v/ Aarhus og Egaa Sejlklub
+45 24 49 52 29
mbelvad@gmail.com